Anahtar kelimenizi girin

Course

PROGRAM

Patent Faydalı Model

Yeni

Program Yürütücüleri

Program Hakkında

Patent Faydalı Model Belgesi Nedir?

Patent veya Faydalı Model Belgesi, sanayi alanındaki bir buluşun sahibine bir kamu kurumu tarafından verilen, ekonomik değeri olan belgedir.  Bu belgeler, buluş yapan kişiye, buluşunu topluma açıklaması karşılığında, buluşu üzerinde belirli bir süre için “kişiye özel hak”  tanınarak buluşunun korunmasını sağlar.

Sağlanan koruma, patent almak amacıyla hazırlanan tarifname ve resimlerde açıklanan konu ile sınırlı olarak yazılan istemlerle belirlenecektir. Patent; başvuruda belirtilen konuya değil, açıklanan teknik çözüme nasıl ulaşıldığına verilecektir. Bunun anlamı, aynı teknik alandaki teknik sorunlara ilişkin birbirinden farklı çözüm yollarından her biri patent verilerek korunacaktır.

Patent Faydalı Model Belgesinin Amacı Nedir?

Buluş sahibinin buluş konusu ürününü belli bir süre üretme, kullanma veya satma hakkının koruma altına alınarak buluşunun kullanımı üzerinde belirli bir süre tekel oluşturmasını sağlamaktır. Patentin Tanımı; Patent, sanayideki teknik sorunları çözmek amacıyla yapılan buluşları ve usulleri bulan buluş sahibine devlet tarafından ürünü üzerinde belirli bir süre tekel hakkı verilmesidir.

 

Program Özeti

Patent Yararları

Bu sayede buluş sahibi yeni buluşlar için teşvik edilmekte, buluşların sanayiye uygulanması ile teknik ve sosyal ilerlemenin gelişmesi sağlanmakta ve patent koruma süresi biten buluşlar toplumun malı olmakta ve/veya gelişmekte olan ülkeler tarafından transfer edilerek kullanıma sokulabilmektedir.

Patent için

Yeni olması (mutlak yenilik, tüm dünyada yenilik), Tekniğin bilinen durumunun aşılması (konuda uzman bir kişi tarafından buluşla ilgili teknik bir durum çıkartılamıyorsa), Sanayiye uygulanabilir olması (sanayinin bir alanında uygulanabilir ve üretilebilir olması), Kriterlerine uygun olması gereklidir.

Başvuru

 • Ürünün teknik çizimleri,

 • Firma bilgileri,

 • Buluş sahibinin bilgileri ve,

 • Tarif name gerekmektedir.

Patent Belgesi Adımları

Patent Belgesi

 • Süreçteki Tüm Gelişmeleri Bildirme

 • Patent/Faydalı Model Belge Talebi Yapılması

 • Patent Araştırma – İnceleme Talebi Yapılması

 • Kullanım Belgesi Sunulması

 • Patent Çevirisi

 • Mücbir Sebep Sunma

 • Yıllık Patent – Faydalı Model Yenilemeleri

Program Detayları

Neden Patent Belgesi

Patent belgesi ile firmanızın yaptığı çalışmaların, kurumsal kimliğinizin ve markalarınızın sizin belirleyeceğiniz çerçevelerile korunmasını sağlayacaksınız.

 

Neway Olarak Hizmetimiz

 

Neway olarak Patent Belgesi konusunda deneyimlerimiz ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Onların süreçleri ve performans yönetiminin nasıl yapacakları hakkında deneyim aktarmaktır. Paten belgesi Türkiye Marka ve Patent Enstitüsünden alınmaktadır.

Danışmanlık Süresi

Firma ile görüşme yapılma sonrası karar verilmektedir.

Dİğer Hizmetlerimiz

Program İstatistikleri

0
0 out of 0
0 Ratings
5 Start 0
4 Start 0
3 Start 0
2 Start 0
1 Start 0

Yorumlar

Yorum bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun “Patent Faydalı Model”

Eğitim Tarihi 24 Haziran 2021
Eğitim Süresi 8-16 saat
Seviye Uzmanlık

Lokasyon

Programı paylaşın