Anahtar kelimenizi girin

Course

PROGRAM

Atık Yönetimi

Yeni
atık yönetimi
atık yönetimi

Program Yürütücüleri

Atık Yönetimi Programı Hakkında

Atık Yönetimi Nedir?

Firmalarda oluşan atıkların yönetimidir. Atık yönetimi atığın çıktığı kaynağında başlar, gönderilmesi ile sürer bertarafı ile son bulur. Firmaların atıkların bertarafına kadar sorumlulukları sürmektedir.

Atıklar firmaların sahalarından çıksalar dahi sorumlulukları sürmektedir ki bu kapsamda firmalardan gerekli mali sigortaların yaptırılmaları bakanlık tarafından zorunlu tutulmaktadır. Atık yönetimi için ayrıca firmalar 3 yıllık ayık yönetim planlarını çevre il müdürlüklerine onaylatmalıdırlar.

Atık Yönetiminin Amacı Nedir?

Hizmet veya ürünlerinizi sağlarken ortaya çıkması muhtemel, çıkan atıkların ayrıştırılması, toplanması ve bertarafının yönetilmesi anlamına gelmektedir.

Çevreye zarar verebilecek atıkların yönetimi anlamına gelmeyip aynı zamanda atıkların kaynaklarının öğrenilmesi ve azaltılması konusuna ışık tutmaktadır.

Daha Fazla Bilgi için..

https://www.newaycevre.com/

 

Program Özeti

YÖNETİM Faydaları

Atıklarınızı uygun yerlere göndererek bertaraf ettirmek veya geri dönüştürmek değil atıkları kaynağında azaltmak ve doğaya olan etkinizi en aza indirmektir.

Yönetimi Hizmeti

Firmaların atıklarını kategorize ederek kaynağından itibaren bertarafına kadar yönetilmesi anlamına gelmektedir.

Yönetimde Tehlikeler

Atıkların iyi yönetilmemesi ile beraber yasal olarak ayrıştırılmaları gerekliliği sağlanamaz ve dolayısı ile doğaya zarar ve cezai yaptırımlar oluşabilmektedir.

Atık Yönetimi Adımları

Atık Önleme

Faaliyetleriniz sırasında oluşan atığın çalışanlarınızın ve toplumun sağlığını etkilememesi ve çevreye olan etkilerinin azaltılması için atıkların çıkmasını önlemek için yapılan çalışmaları tanımlar. Atık Önleme faaliyetleri ilk olarak proseslerde yapılan değişiklikler ile mümkün olabilmektedir.

Atık Azaltım

Faaliyetleriniz sırasında oluşan atığın çalışanlarınızın ve toplumun sağlığını etkilememesi ve çevreye olan etkilerinin azaltılması için atıkların azaltılması için yapılan çalışmaları tanımlar. Atık azaltım faaliyetleri ilk olarak proseslerde çıkan atıkların ayrılması takibi ve analizi sonrasında yapılabilmektedir.

Yeniden kullanım

Atık önleme ve azaltım faaliyetleri sonrası çıkmaya devam eden atıkların mevcut proseslerde veya başka proseslerde kullanılması amacı ile değerlendirmesi çalışmalarını tanımlamaktadır.

Geri dönüşüm

Atıkların  herhangi bir faaliyete tabi tutulmadan geri dönüştürülerek kullanılmasını tanımlamaktadır.

Geri kazanım

Atıkların  kimyasal yada fiziksel bir faaliyete tabi tutularak geri kazanılarak kullanılmasını tanımlamaktadır.

Enerji Geri Kazanımı

Oksijensiz ortamda atıkların çürütülerek elde edilen gaz veya yakma yöntemleri ile enerji edilmesidir.

Bertaraf

Geri kazanımı veya geri dönüşümü yapılamayan atıkların gömülme yöntemi ile bertaraf edilmesidir.

Atıkların ayrılması ve bertarafı gelsede n ilk adımları yukarıda da belirtildiği gibi proseslerde yapılacak mühendislik faaliyetleri ile başlayıp en son adım olarak ayrım ve bertaraf yöntemleri tercih edilmelidir.

Program Detayları

Neden Atık Yönetimi

  • Atık takibi, Yasal uyum,
  • Firmalarda verimli ve çevre ile uyumlu çalışma,
  • Yasaya uygun atık alanları,
  • Atık takibi ve ayrımı sonucu üretim verimliliğin hesaplanmasında kolaylık.

 

Neway Olarak Hizmetimiz

 

Hizmetimiz kapsamında firmalarımız için atık yönetim planlarının hazırlanması ve onaylatılması aşamalarında yer almaktayız. Ayrıca hazırlanan atık yönetim planları kapsamında atıkların kaynağında ayrıştırma yöntemleri, atık alanlarında saklanma koşulları ve atık alanlarının gerekliliklerini aktarmaktayız.

Firmalarımızın isteklerine göre  firmalarımıza atık çalışmaları personelleri de istihdam etmekteyiz. Böylece deneyim personellerimiz ile bu hizmetin kalitesini artırmayı amaçlarken firmalarımıza istihdam yönünden de hizmet vermekteyiz.

Danışmanlık Süresi

Firma ile görüşme yapılma sonrası karar verilmektedir.

Dİğer Hizmetlerimiz

Program İstatistikleri

0
0 out of 0
0 Ratings
5 Start 0
4 Start 0
3 Start 0
2 Start 0
1 Start 0

Yorumlar

Yorum bulunmamaktadır.

İlk yorum yapan siz olun “Atık Yönetimi”

Eğitim Tarihi 24 Haziran 2021
Eğitim Süresi 8-16 saat
Seviye Uzmanlık

Lokasyon

Programı paylaşın